Bugun...
Tırnak İçinde Kalacaklar Üzerine Bir Kaç Söz


Cemre Şeyma Kapu Daha Fazla Kitap
cemrekapu@manset65.com
 
 

İdeolojik yanılsamalar da kaybediyorduk olması gerekenleri. Bugün dürüstlüğümüz dahi erdem sayılır olmuştu sokaklarda. Halbuki insanlığın meziyetiydi tüm bunlar. Okumuyorduk! Okuduklarımız ise ucuz ve acımasız ders kitaplarında, kuramlardan, formüllerden ve teorilerden ibaret bir hayat sunuyordu bize. Biz gözleri açık uyur olmuştuk günün getirilerine. Öyle meşrulaştırılmıştı ki her şey, çığlıkları bitmiyordu bir yanımızdakinin. Kaldı ki bize de ramak kalmıştı zaten; ama görmek istemiyorduk, işin ilginci görmek istemeyince de harbi harbi görmüyorduk. 

Küçük yaşıyorduk. Küçük yaşamamızla orantılıydı yaptığımız küçük hesaplar. Bazen anlık gafletlere düşüyor kıskançlıklarımızın ve çıkarlarımızın esiri oluyorduk. Oysa oksijen sınırsızdı, kıymetini bilemiyorduk ki başkalarının karbonmonoksitinde yaşamak nimet geliyordu bize. Yabancılaşıyorduk kendi alın terimizin rengine.

Eleştiriyorduk. Yetkinliğimizin yetmediğini bile bile masalardan taşıyordu hararetimiz. Kinlenmiştik ve tahammülsüzlüğümüz gittikçe yalnızlaştırıyordu bizi, farkında değildik.

Önyargılarımızın esaretinde kaçırıyorduk ayrıntıları. Yargılamalarımız, şikayetlerimiz derya olmuş, aynaya bakmayı epeydir ihmal etmiştik. Ve acıma duygumuz da bitti biteceklik hale gelmişti. Vicdani sorgulamalarımız bir nefes alımından uzun sürmüyordu hemen hemen. Başka hayatlara, başka hikayelere o kadar uzaktık ki yaşamayı üç kuruşluk sahiplenmelerimizden ötesine götüremiyorduk.

Ta ki emindim, hiç birimiz böyle olsun istememiştik.

 


tırnak dışında bir detay: 

ne kitaplara sığanlardı asıl olanlar,
ne benim değer yargılarım insanlığı anlamaya yetti..

 


zira aklım hiç almayacak, barut kokan bu dünyalıkları..

sayın kapu

YORUMLAR

Recep Subaşı
11-06-2015 13:49:00
Gayet başarılı,kalemine sağlık genç arkadaşımız

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 izmir web tasarım YUKARI