Bugun...
iyi insan nasıl olmalı (3)


Mehmet Emin SOLKOL Makale Dünyası
eminsolkol@manset65.com
 
 

İyi insan nasıl olmalı adlı makalelerimde eğitim ve demokrasi konularında ezberbozan bir yaklaşım sergileyerek anlaşılır ve algılanabilir bir dille siz değerli okurlarıma sundum. Bu yazımda ise eşitlik olgusunu elle alacağım. Her olgunun kendine özgü bir metodolojisi ve bir stratejisi var.

Demokrasinin temel taşlarından birisi olan eşitlik olgusu beli bir silsile ile oluşur. Eşitlik sömürülen, asimilasyona tabi olan , kendi topraklarında ezilen insanların ve Ulus devletlerin egemenlikleri altında olan halkların o devlete aidiyet hissedebilmesinin önünü açacak ve farklılıklar içinde bir birliktelik sağlamak sosyal ilerleme , toplumsal özerklik ve demokrasinin toplum tarafından içselleştirilip olmazsa olmazı olmalıdır.

Demokrasi ; siyasi ,iktisadi, toplumsal ve kültürel yaşamı oluşturan bütün parametreleri elinde bulunduran istilacı egemenlerin bu toplumsal yapıların yönetimine halkı da alarak demokrasiyi İşsevleştirir . Demokrasi taleplerinin karşılanabilir hale gelmesi için oluşsal eşitlik,imkansal eşitlik, şartsal eşitlik, cinsel eşitlik ve sonuçlarda eşitlik parametrelerini yaşamsal döngüye indirgemek ve yaşanılır hale getirilmelidir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 izmir web tasarım YUKARI