Bugun...
BU NASIL BAYRAM ?


Meltem GÖRÜRÜM köşem
meltem@manset65.com
 
 

Ülkemizin siyasi, ekonomik, politik ve coğrafi durumlarını yorumlarken bile bir şeyleri gruplandırıyoruz. Elbette ki büyük toplumların ve farklı kültürlerin tek çatı altında toplanması büyük bir entegrasyon gerektiriyor. Doğal olarak büyük toplumlarda, kitlelerde fikir birliği sağlanması da çok zor… Çünkü bir yerden sonra yaşanmışlıklardan dolayı kişiler olayları kendilerince yorumlayıp ideolojik düşüncelerini oluşturuyorlar. Oluşan düşünler daha sonra dürtülere dönüştüğü için gruplaşmalar da yeşermeye başlıyor.

Bugünü gruplaşmaları farklı ideolojileri ele alarak değerlendirecek olursak…

Bugün günlerden 13 Mart. 14 Mart Tıp bayramı etkinliklerinin kutlanmasından dolayı birçok sağlık sendikası iş bıraktı. Hasta bakılma oranları düştü, hekimler, hemşireler, sağlık çalışanları yollara döküldü. Sağlık kurumlarının temsilcileri ise il sağlık müdürlüklerinin düzenledikleri yemeklere katıldı.

Bizim kültürümüzde bayramlar değerlidir ve oldukça da önemli bir yere sahiptir. Madem tıp bayramındayız niçin bu kadar sağlık çalışanı yollara dökülüyor, niçin sürekli basın açıklamaları yapılıyor, niçin iş bırakılıyor, niçin eylem yapılıyor…

İşte o zaman düşünüyoruz bu nasıl bayram diye ?

Dünden ve Bugünden Kesitlerle Devam Edelim

  • Sağlık-Sen hariç Türk Sağlık-Sen, SES, Demokratik Sağlık-Sen ve diğer bazı sendikalar iş bıraktılar.

  • Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yaptıklarını söyledi. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ‘nöbet zammı seçim yatırımı değildir’ dedi.

  • TTB açıklama yaptı ‘nöbet ücretlerindeki artış 3,5 liradır’ dedi.

  • Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş konuyla alakalı olarak ‘Sağlık Bakanlığı sınıfta kaldı’ dedi.

  • Sağlık-Sen Şube Başkanları ise ‘iş bırakmadık ama bu işin peşini de bırakmadık’ dediler.

İdeolojik dürtülere göre sendikalara üye olunmasını anlarım ama ortak amaçlar için aynı şeyi yapmaktan geri durmayı anlayamıyorum. Nöbet ücretlerine yapılan zammı sağlıkçıların ağzına bir parmak bal çalmak olarak niteleyip üstüne seçimler yaklaşıyor diye yapıldı düşünmek başlı başına yanlış…

Evet dediğim gibi biz bayramları severiz. Bayramlarda hediye almayı da vermeyi de severiz. Verilen zammı seçim taktiği olarak görmek ya da sağlıkçıların ağzına bir parmak bal çalmak olarak görmek bizim beklentilerimizi sıfıra indirdiğimiz bir andır.

Yönetilebiliriz ama bizlerde yöneticilerimizi yönlendirebiliriz. Kabul edelim ki bayram hediyemiz nöbet ücretlerindeki artış olsun ama sıkıntılarımızı dile getirerek talepkar olduğumuzu belirtmeliyiz. İdeolojilerimiz ne olursa olun yada mensup olduğumuz grup ne olursa olsun isteklerimiz aynı ise aynı çatı altına girip beraber istemeliyiz diye düşünüyorum.

Bende şifa veren ellere vefalı olmalıyız diyerek tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramını tebrik ediyorum. Saygılarımla …

 
YORUMLAR

Aydın Kaboğlu
14-03-2015 10:11:00

Evet yazdıklarınızın hemen hemen çoğuna katılırım,bayram şenlik ve güzellikler içermeli,tıp Bayramı'nda bazı sendikaların ideolojik nedenlerle hastaları ortada bırakmaları ne düşündüklerini açıklar,Allah akıl versin.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 izmir web tasarım YUKARI